No matches

January 18 marks the debut of the new Dota Pro Circuit system. All six regions will start their road to TI10 this coming Monday with the first season of Regional Leagues.

The CIS region received three slots for the first Major of the year and while they are up for grabs just for the teams playing from the Upper Division, the Lower Division offers the teams playing in it the chance at promotion in the next season.

At the end of the league play, the team placed first in the Upper Division will qualify straight to the Major playoffs, the second placed team will be seeded in the Major group stage while the third place finishers will be heading to a Wild Card qualifier event for the Major.

In the Lower Division, the top two teams will be promoted to the Season 2 Upper Division. The bottom two teams will be eliminated from the CIS league and will have to go through open qualifiers in the next season. With that in mind, the full schedule for the first four weeks of matches in both divisions is as follows:

Lower Division:

January 18

  • 15:00 CET  PuckChamp vs Gambit Esports

January 21

  • 12:00 CET Winstrike vs Imperial Pro Gaming
  • 15:00 CET Team Generation vs HellRaisers

January 22

  • 12:00 CET B8 vs XactJlepbI

January 24

  • 12:00 CET Imperial Pro Gaming vs HellRaisers

January 25

  • 15:00 Winstrike vs Gambit Esports

January 28

  • 12:00 CET PuckChamp vs B8
  • 15:00 CET Team Generation vs XactJlepbI

January 29

  • 12:00 CET Winstrike vs XactJlepbI

January 31

  • 12:00 CET Team Generation vs XactJlepbI

February 1

  • 15:00 CET HellRaisers vs PuckChamp

February 4

  • 12:00 CET Gambit Esports vs Imperial Pro Gaming
  • 15:00 CET Winstrike vs Team Generation

February 5

  • 12:00 CET XactJlepbI vs PuckChamp

February 7

  • 12:00 CET B8 vs Imperial Pro Gaming

February 8

  • 15:00 CET HellRaisers vs Gambit Esports

February 11

  • 12:00 CET Winstrike vs HellRaisers
  • 15:00 Gambit Esports vs B8

February 12

  • 12:00 CET Imperial Pro Gaming vs XctJlbl

February 14

  • 12:00 CET PuckChamp vs Team Generation

Upper Division

January 21

  • 18:00 CET EXTREMUM vs Team Spirit

January 22

  • 15:00 CET NoPangolier vs NAVI
  • 18:00 CET NoTechies vs Live to Win

January 24

  • 15:00 CET NoTechies vs NAVI
  • 18:00 CET Virtus.pro vs Team Empire

January 28

  • 15:00 CET EXTREMUM vs NoPangolier

January 29

  • 15:00 CET Virtus.pro vs Live to Win
  • 18:00 CET Team Empire vs Team Spirit

January 31

  • 15:00 CET NAVI vs EXTREMUM
  • 18:00 CET Team Spirit vs NoTechies

February 4

  • 18:00 CET Virtus.pro vs NoPangolier

February 5

  • 15:00 CET Live to Win vs Team Empire
  • 18:00 CET Virtus.pro vs EXTREMUM

February 7

  • 15:00 CET NAVI vs Team Empire
  • 18:00 CET Team Spirit vs Live to Win

February 11

  • 18:00 CET NoPangilier vs NoTechies

February 12

  • 15:00 CET NoTechies vs EXTREMUM
  • 18:00 CET Team Empire vs NoPangolier

February 14

  • 15:00 CET Live to Win vs NAVI
  • 18:00 CET Virtus.pro vs Team Spirit

headline picture: StarLadder

Related:

Share on FacebookShare on Twitter